Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    Asimilasyon Tam Gaz Devam Ediyor; Alevi dedelerine maaş geliyor

Tarih : 22.09.2013 13:55:41

Asimilasyon Tam Gaz Devam Ediyor; Alevi dedelerine maaş geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta açıklaması beklenen ‘Demokratikleşme Paketi’ sürprizlere gebe.

Radikal gazetesinin haberine göre düşünce, ifade, örgütlenme özgürlüğünü genişletmeyi amaçlayan paketin içerisinde ‘tutuklu gazetecileri’ yakından ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı öğrenildi. İç ve dış kamuoyuna demokrasi mesajı vermek isteyen hükümetin, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sürecini de olumsuz etkileyen ‘tutuklu gazeteciler’ sorununa neşter vurmaya kararlı olduğu söyleniyor. Bu çerçevede, Türk Ceza ve Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) bazı değişiklikler öngörülüyor.

Gazetecilerin tutuklanmasına yol açan yasa maddelerine bakıldığında en fazla ‘terör örgütü üyeliği’, ‘terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’, ‘hiyerarşi içerisinde yer almamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlamalarıyla dava açıldığı görülüyor. AK Parti’den yansıyan bilgiler, iç ve dış kamuoyunda eleştiri konusu olan bu maddeler revize edileceği şeklinde. ‘Terör örgütü üyeliğinin’ net kriterlere bağlanacağı, ‘kitleleri silah ve şiddete yöneltmeyen propaganda faaliyetlerinin’ suç kapsamına girmeyeceği şeklinde değişiklikler yapılabileceği, gelen bilgiler arasında. Son açıklanan verilere göre cezaevindeki gazeteci sayısı 67. Bu kişilerden 9’u tutuklu, 15’i hükümlü, 43’ünün ise yargılaması devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ay sonu basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanması beklenen ‘Demokratikleşme Paketi’nde yer alması beklenen diğer düzenlemeler şöyle:

CEMEVLERİNE STATÜ

Paketin önemli bir başlığı da Alevilere ilişkin. Cemevlerine ‘inanç ve kültür merkezi’ statüsü verilirken dede ve cemevi çalışanlarına maaş bağlanacak. Dede ile beraber güvenlik görevlisi, hizmetli dahil cemevlerinde 4 kişiye devlet kadrosundan maaş verilmesi düşünülüyor.

ÖZEL OKULLARDA KÜRTÇE
Anadilde eğitim paketin içerisinde yer almasa da özellikle Kürtçe eğitim için esnek bir model bulundu. ‘Türk Tipi’ olarak bakılabilecek çözüm önerisi devlet okulları yerine özel okullarda çoktan seçmeli dille eğitimin önünün açılması şeklinde. Özel okullar, istedikleri takdirde Kürtçe veya Arapça gibi dillerde eğitim verebilecek. Bunun için belirli oranda öğrencinin talebi aranacak.

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜ
Kamuda kılık-kıyafeti düzenleyen 12 Eylül dönemine ilişkin yönetmelik kaldırılıyor. Buna göre kadınlar için başı açık olmayı mecbur kılan madde yürürlükten kalkıyor. Kamuda başörtüsü özgürlüğünün önü açılıyor. Yönetmelik değişikliğinin erkeklere sakal özgürlüğü ve kıyafet esnekliği sağlaması da bekleniyor.

DERSİM, NORŞİN, TİLLO
12 Eylül ve daha önce isimleri değiştirilen yerleşim merkezleri eski adlarına dönebilecek. Bu kapsamda Tunceli’nin ismi yeniden Dersim olacak. Siirt’te Aydınlar olarak değiştirilen Tillo ile darbe döneminde Güroymak yapılan Norşin eski adlarını alacak.

RUHBAN OKULU VE MOR GABRİEL
Türkiye ile Yunanistan arasında ‘mütekabiliyet’ şartı nedeniyle krize neden olan Heybeliada Ruhban Okulu, 42 yıl sonra açılıyor. Ruhban Okulu’nun yüksekokul düzeyinde açılışına izin verileceği tahmin ediliyor. Pakette, Süryanilere ilişkin önemli bir düzenleme bulunuyor. ‘Süryanilerin Kudüsü’ olarak bilinen Mor Gabriel Manastırı’na ait olan araziler iade edilecek. Mor Gabriel olayına benzeyen yani ibadethane olduğu halde el konuların taşınmazların yeniden ibadethane olarak kullanılması için iadesi de gündemde.

YÜZDE 5 SÜRPRİZİ
AK Parti, yüzde 10 seçim barajı ısrarından vazgeçme eğiliminde. Artık bir işlevi kalmadığı düşünülen barajın yüzde 5’e kadar indirilmesi tartışılıyor. AK Parti yönetimi, yüzde 7 ve 5 seçeneklerini müzakere ederken yüzde 10 oranının aşağı çekilme olasılığı yükseldi. Demokratikleşme Paketi ile seçim sistemi de değiştiriliyor. ‘daraltılmış bölge’ modeli ağırlık kazanırken 550 olan milletvekili sayısına dokunulmuyor.

KÜÇÜKLERE DE HAZİNE YARDIMI

Siyasi partilere yapılan Hazine yardımı kriteri değişiyor. 12 Eylül sonrası yüzde 7 ve üzerinde oy alan partiler Hazine yardımı alabiliyordu. Özellikle Meclis’e giremeyen, oy oranı düşük partilerin şikâyetçi olduğu bu sistem değişiyor. Pakette yüzde 3 ya da 5 oranında oy alan partilerin de Hazine’den yardım alabilmesinin önü açılıyor.ETİKETLER