Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    Dünya basını "darbe karşıtlarına katliamı" nasıl gördü?

Tarih : 14.08.2013 19:29:54

Dünya basını "darbe karşıtlarına katliamı" nasıl gördü?
Mısır'da güvenlik güçlerinin çok sayıda kişinin ölmesine neden olan, darbe karşıtlarına müdahalesi Fransız basınında bir numaralı gündem maddesi oldu.

Fransız basını, yer yer "katliam" kelimesini de kullanırken, ünlü Le Monde gazetesi müdahaleyi, “Mursi yanlılarının tahliyesi kanlı başladı” başlığı ile duyurdu.

Le Monde, Müslüman Kardeşler sözcüsünün aktardığı “katliam” ifadesine vurgu yaparken, en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

Mısır polisinin Nahda ve Adeviyye meydanlarını boşaltmak için bu sabah helikopter destekli operasyon düzenlediğini ifade eden Le Monde, kalabalığa karşı göz yaşartıcı gaz kullanıldığını, aynı zamanda civardaki binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştirildiğini aktardı.

Haberde “kan gölü”ne dönüşmesi istenmeyen operasyon sonrası İçişleri Bakanlığı’nın “olaylar tamamen kontrol altında” olduğu açıklamasına yer verildi.

Le Figaro: "Polis göstericileri meydandan çıkardı”

Müslüman Kardeşler’in sözcüsünün sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yaptığı açıklamaya yer veren Le Figaro, sözcünün “250 kişi öldü. 5 binden fazla yaralı var” açıklamasını öne çıkardı.

Gazete ayrıca, göstericilerin internetten yaptığı, “Bizi öldürmeyin. Biz İsrailli ya da terörist değiliz. Biz Mısırlıyız” yönündeki çağrılarını da okurlarına aktardı.

Le Parisien: "Polis, Mursi yanlılarını dağıttı, en az 17 ölü var"

Le Parisien gazetesi, müdahale sırasında ajanslardan yansıyan ilk bilgilere göre, 2’si polis en az 17 kişinin öldüğünü belirterek, operasyon sırasında çok sayıda göstericinin de yaralandığını duyurdu. Gazete, “Polis, devrik İslamcı Cumhurbaşkanı taraftarlarını iki meydandan çıkarmaya başladı” ifadesini kullandı. İçişleri Bakanlığı’nın, "Bazı göstericiler, polise ateş açtı” açıklamasına da yer veren gazete, Müslüman Kardeşler’in “katliam yapıldı” ifadesini de okurlarıyla paylaştı.

Liberation: "Kahire'de Mursi yanlılarına kanlı müdahale"

Kahire’de sabah saatlerinde düzenlenen polis operasyonunu, “kanlı müdahale” başlığı ile veren Liberation gazetesi, polisin, 1,5 aydır “Mursinin geri dönmesini isteyen” kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu göstericilerin barikat kurduğu alana göz yaşartıcı gaz atarak girdiğini bildirdi.

Geçici morga getirilen 17 cesedin olduğunu ifade eden gazete, 2 polisin de hayatını kaybettiği operasyonda Müslüman Kardeşler’in "100 ölü, 2 binden fazla yaralı var" açıklamasına da yer verdi.

İran medyasından katliam başlığı: “Taşa karşı kurşun yağmuru”

İran medyası da ordunun darbe karşıtlarına yönelik, katliama dönüşen müdahalesine geniş yer verdi. 

İran resmi haber ajansı IRNA, "Mısır güvenlik güçleri Mursi taraftarlarına müdahale etti" başlığı ile verdiği haberde, Müslüman Kardeşler'in internet sitesindeki açıklamalarına dayanarak, müdahale sonucu yaklaşık 500 kişinin öldüğünü ve binlerce Mısırlı'nın yaralandığını yazdı. Haberde, güvenlik güçlerinin Mursi taraftarlarına ateş açması ve gösteri meydanında bulunan çadırları yakması sonucunda çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere binlerce kişinin yaralandığı da ifade edildi.

Mısır’daki müdahaleye en fazla yer veren Fars haber ajansı ise “Taşa karşı kurşun yağmuru” başlını kullandı. Ajans, sağlık ekiplerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda 120 kişinin öldüğünü, 2 bin kişinin ise yaralandığını yazdı. Mısır’daki gelişmeleri dakika dakika yayınlayan ajans, Mısırlıların müdahaleden sonra da direnişlerine devam ettiğini kaydetti.

Fars haber ajansı ayrıca haberinde, Ulusal Kurtuluş Partisi’nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey’in halka yönelik yeni bir müdahaleyi önlemek için Rabiatül Adeviyye Meydanı’na geldiği açıklamalarına yer verdi.

Mehr Haber Ajansı ise Sky News’i kaynak göstererek müdahaleyi, “Kahire caddeleri savaş alanına döndü”, “Müslüman Kardeşler'e mensup kişiler arasında silah ele geçirildi”, “Müslüman Kardeşler taraftarları bir askeri öldürdü”, “Müslüman Kardeşler taraftarları onlarca kiliseyi ateşe verdi” başlıklarıyla duyurdu.

Mısır’daki müdahale İran basınında her ne kadar geniş yer bulsa da, konu ile ilgili yetkililerden şu ana kadar açıklama ya da kınama gelmedi. Müdahale, bakanlar kurulunda yer alacak isimler ile ilgili mecliste yapılan oturumların gölgesinde kaldı.

"Mısırlılar tarihlerini kanlarıyla yazıyor"

Ürdün Ed-Dustur Gazetesi Yazarı Filistinli aydın Yasir ez-Zeatira da şunları kaydetti:

"Sisi askeri kariyerinin ilk zaferini kazanmak istiyor. Nişanları, rütbeleri hepsi sahte. Meydanlarda oturma eylemi yapan sivillere karşı kazanılan şanlı utanç zaferi! Rabia ve Nahda meydanlarında işlenen cinayetler Mısır'ın meydanlarında gösterileri tetikledi. Sisi'ye barışçıl oturma eylemlerine müdahalenin meseleyi bitireceğini hangi aptal önerdi acaba? Mısırlılar, tarihlerini kanlarıyla yazıyor. Millet bir daha asla katillere boyun eğmeyecek. Şehitlerin kanları sadece hürriyet ve onur için ısrarı artırıyor. Şu anda kanın kılıca üstün olduğu en dehşetli bir biçimde görülüyor. Askerin ve Mübarek dönemi kalıntılarının basını 3 gün önce Rabia'da ağır silahlar var diye manşet atmıştı. Hani nerede? Niçin ortaya çıkmadı şu ana kadar? Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndan naklen yayınlar kesildi. Karanlıkta katliam yapacaklar, fakat şehitlerin kanları hiçbir şeyi gizli bırakmaz. Ezher Şeyhi uyandı mı uykusundan? Ne zaman başlayacak arabuluculuk görüşmelerine?"                                                                                                                                                               ANADOLU AJANSI