Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    Guardian yazarından dobra Suriye yazısı

Tarih : 28.08.2013 18:16:59

Guardian yazarından dobra Suriye yazısı

Suriye için savaş hazırlıkları son sürat devam ederken, olası bir müdahalenin felaketle sonuçlanacağı tezleri ortaya atılmaya başlandı..

Bunlardan en dikkat çekeni The Guardian yazarı Seamus Milne'den geldi. Milne olası Suriye savaşının ardındaki gerçekleri dobra bir dille ortaya serdi.

Mısır'da daha çok insanın öldüğünü ve ABD'nin 'tarafsız kalacağız' dediğini anımsatan Milne, Fransa ve İngiltere'nin yeni sömürge için ellerini ovuşturduklarına dikkat çekti.

Milne yazısında, Batı'nın Arap dünyasına yapacağı yeni bir saldırının, kimyasal silah tehdidini ortadan kaldırmak yerine, durumu daha da kızıştıracağını ve geri tepeceğini belirtiyor.

BATI İSLAM ÜLKELERİNİ VURUYOR
15 YILDA 9 MÜDAHALE


Milne, ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye planladığı saldırının, Sudan, Afganistan, Irak, Libya, Mali, Yemen, Somali ve Pakistan'ın ardından Batı'nın son 15 yıl içinde Arap ve Müslüman ülkelere yönelttiği dokuzuncu askeri müdahale olacağını ifade ediyor.

İNGİLTERE VE FRANSA ELLERİNİ OVUŞTURUYOR

ABD yeniden bir "gönüllüler koalisyonu" oluştururken, Orta Doğu'yu paylaşan iki eski sömürge güç olan İngiltere ve Fransa'nın her zamanki gibi kendilerine yer açmak için sabırsızlandığını ifade eden Milne, Irak ve Sudan'da olduğu gibi kitle imha silahları konusunda istihbaratın Batı'nın saldırısı için malzeme olarak kullanıldığını vurguluyor.

Milne şöyle devam ediyor:

"Irak'ta da Sudan'da da istihbarat tabii ki yanlıştı. Ama yine BM silah denetçileri kitle imha silahları iddialarını araştırmaya çabalarken ABD ve dostları onların varlığının 'inkâr edilemez' olduğunu ilan etti bile. Yine BM Güvenlik Konseyi'ni devre dışı bırakmayı planlıyorlar. Kendi halklarının desteğini alamazken, yine askeri müdahaleyi insani yardım kılığında sunuyorlar."

KİM YAPTI HALA BELLİ DEĞİL

Kimyasal silahlı bir saldırı olduğu düşünülen ve yeni bir müdahaleyi tetikleyen olayın korkunçluğunun ortada olduğunu ifade eden Milne, hangi kimyasal maddenin kullanıldığı ve kimin kullandığı konusunda güvenilir bir delil bulunmadığını, tarafların birbirini suçladığını söylüyor. Milne şu noktanın altını çiziyor;

"Önemli miktarda kimyasal silah stoğuna sahip olan (Suriye) rejiminin bunu kullanma kapasitesi ve gaddarlığı konusunda şüphe yok. Fakat böyle bir şey yapması için mantıklı bir neden de yok. Hükümete bağlı birlikler son aylarda güç kazanıyordu ve ABD kimyasal silah kullanımının kendisi açısından bir "kırmızı çizgi" olduğunu defalarca dile getirmişti.

Aynı şekilde, bu kırmızı çizginin aşılması, askeri dengeyi kendi lehine çevirmek için son iki yıldır Libya-Kosova tarzında bir Batı müdahalesi için ortam hazırlamaya çalışan isyancı kampın (ve bölgedeki destekçilerinin) çıkarınadır.

TÜRKİYE SARİN GAZI YAKALAMIŞTI

"Üç ay önce BM Suriye insan hakları komisyonu üyesi Carla Del Ponte, isyancıların sarin sinir gazı kullandığı konusunda 'güçlü somut şüpheler' bulunduğunu belirtmiş, ardından da Türk güvenlik güçlerinin El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'ne bağlı birliklerinin Suriye'ye sokmaya çalıştığı sarin gazına el koydukları haberi çıkmıştı."

MISIR'DA SUSTULAR SURİYE'DE SAHTELER

Milne, Batı'nın Suriye'deki kimyasal silah iddialı saldırıya karşı gösterdiği tepki ile bu ay Mısır'da darbe karşıtı göstericilerin katledilmesine karşı gösterdiği tepki kıyaslandığında insani yardım iddiasının ne kadar geçersiz olduğunu ifade ediyor. Sayıca Mısır'da daha fazla insanın öldüğünü belirten yazar, buna karşılık Barack Obama'nın 'taraf tutmayacağız', Dışişleri Bakanı Kerry'nin ise 'ordu demokrasi getiriyor' sözlerini hatırlatıyor.

İRAN'I ZAYIFLATMAK İÇİN VURACAKLAR

Milne analizine şöyle devam ediyor;

"Suriye halkı için en büyük tehdit kimyasal silahlar değil, savaşın kendisi ve ülkeyi içine çektiği ölüm ve yıkımdır. ABD, İngiltere ve Fransa hükümetleri -İran'ı zayıflatmak amacıyla savaşı kullanmak yerine- eğer gerçekten bu savaşa son vermek istiyorsa, isyancılar ve destekçileri üzerinde ağırlıklarını koyup ateşkes ve siyasi çözüm sağlayabilirler.

"Oysa Obama'nın görünüşünü kurtarmak ve bölgedeki etkilerini arttırmak için savaşı kızıştırmak istiyorlar. Bu tehlikeli bir kumardır.

SAVAŞ DAHA DA BÜYÜYECEK

"Saldırılar sınırlı bile olsa daha fazla ölüme ve savaşın kızışmasına yol açacaktır. Bu saldırı, Suriye ya da müttefiklerinin misilleme saldırısına davet çıkarma riski de taşıyor -İsrail'e karşı saldırı da dahil; böylece ABD'yi daha fazla içine çekecek ve sorunu yaygınlaştıracaktır. Batı Suriye'de yaşanan acılara son vermek için bu krizi kullanabilir; yoksa ateşe daha fazla petrol serpecektir.

http://www.internethaber.com/guardian-yazarindan-dobra-suriye-yazisi-576969h.htm