Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    Ehlibeyt’in Hadisleriyle İç İçe Olmak

Yazarı : Özgür ARAPOĞLU | Tarih:05.08.2012 15:50:04

Dünyada mutlu ve huzurlu bir hayat bekleyen, Kıyamet günü alim ve bilginlerin safında yer almak isteyen, ruhunu ve düşüncesini en doğru ve sağlam yoldan besleyen, hak din ve inancı bulup onda ilerleyen, yaptığı ibadetlerin mana ve anlam kazanmasını ümit eden, güzellikleri yaşadığı gibi yaşatmaya uğraşan, toplumda kötülük ve yanlışlıkları yok etmek için mücadele eden, Allah katında makam aşkıyla yanıp tutuşan, Ehlibeyt’in yoluna canı gönülde bağlı olan ve onların rızasını kazanarak Allah’ın rızasını kazanmak şevkiyle yanıp tutuşan her Alevi-Caferi Ehlibeyt’in hadisleriyle iç içe olmalıdır.

Ehlibeyt’in hadisleri vahiy destekli olduğunda dolayı onların her söz davranış ve onayı biz Alevi/Caferiler için bir örmektir. Yine Allah’ın Kur’an’da buyurduğu gibi onların getirdiği her şeyi almak ve yasakladıkları her şeyden kaçmak farz ve zorunludur.

Peygamber efendimiz ve On İki İmam’dan nakledilen hadislere baktığımız zaman onları hadislerini öğrenmek, öğretmek, yaşamak, yaşatmak, bir toplantıda onları adını anmak, onları faziletlerinde bahsetmek, onları takipçisi olduğumuz için iftihar etmek ve gurur duymak kısacası Ehlibeyt öğretileriyle iç içe olmak konuları ön plana çıkmaktadır.

Ehlibeyt’in sözlerini duyup, anlayıp anlatmakla ilgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Benim sözümü duyup anlayan ve sonra da benden onu başkasına nakleden kulun kalbini Allah sevinçle doldursun.”

Bir kimsenin Ehlibeyt’in yanındaki değerinin anlaşılmasıyla ilgili olarak da İmam Cafer Sadık a.s şöyle buyurmuştur: “İnsanların bizim yanımızdaki değerini onların bizden naklettikleri hadis oranınca tanıyın.”

Ehlibeyti hadisleriyle iç içe olup onları başkasına aktaranların durumunun yüzlerce âbit kimseden üstün olduğuna ilişkin olarak da İmam Cafer Sadık as. Şöyle buyurmuştur: “ Bizim hadislerimiz naklederek taraftarlarımızın (düşünce ve inançlarını güçlendirerek) kalplerini sağlamlaştıran kimse bin Abitten daha üstündür.”

Yukarıdaki hadisten de anlaşılacağı üzere Ehlibeyt’in hadislerin sadece nakletmek yeterli değil onları anlamak ve netice hem kendi düşünce ve inancını sağlamlaştırmak ve hem de diğer Ehlibeyt dostlarının düşünce ve inançlarının sağlamlaşmasına yardımcı olmak gerekir. Bundan dolayı hadislerde onları anlamanın aktarmaktan daha fazla öne çıkıyor. İmam Cafer Sadık a.s şöyle buyurmuştur: “ Bir hadisi anlaman bin hadisi nakletmekten daha hayırlıdır.”

Ehlibeyt’in hadisleriyle iç içe olmak insanın kalbini aydınlatır ve insani değerler ve ahlaki erdemleri elde etme yolunda ona kılavuzluk yapar. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur. “ Birbirinizle ilmi görüşme yapın ve tartışın ve birbirinize hadis söyleyin. Doğrusu hadisler kalplerin cilasıdır.”

Ehlibeytin hadisleriyle süslenen toplantılar Allah’ın rahmetiyle kuşatılır, melekler o toplantılara iştirak ederler ve orada bulunanlar için Allah’tan bağışlanma dilerler. Konuyla ilgili Peygamber efendimizden şöyle nakledilmiştir: “ Yeryüzünde hangi topluluğun içinde bizim adımız anılırsa oraya Allah’ın rahmeti iner, melekler orayı kuşatır ve o toplantı dağılıncaya kadar orada bulunanlar için Allah’tan bağışlanma dilerler.

Görüldüğü gibi hem dünyevi huzur ve mutluluk için ve hem de ahret yaşantısında ebedi kurtuluşa ve sonsuz cennet nimetlerine ulaşmak için Ehlibeyt’in hadisleriyle iç içe olmak zorunludur.