Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    Ey Alevi Genci

Yazarı : İlhan Bora Serin | Tarih:01.01.2013 17:25:39

İçindeki bir merak veya bir araştırma seni bu sayfaya sürükledi.

 Beklediğinden daha uzun kaldın çünkü pek kolay erişemeyeceğin, daha önce bildiklerinle uyuşmayan birçok meseleyle karşılaştın bu sitede.

Sitedeki bilgi ve yazılar kimi zaman zihnini berraklaştırıyor, kimi zaman ise ilk defa duyduğun ve alışık olmadığın için tepkiyle yaklaşmana neden oluyor.

Fakat ister dinden uzak, Aleviliğin İslam dışı olduğunu düşünen klasik bir alevi genci ol, ister  Aleviliği sadece bir kültür kabul et, yine de siteden ayrılırken kalbinde sıcaklık, zihninde  ferahlık bulacaksın. Çünkü bu bilgiler yüz yıllardır senden ve ceddinden uzak tutulmuş, kalbinin muhtaç, zihnin aç olduğu bilgiler.

Öncelikle kendine itiraf etmelisin ki mevcut dine ve Aleviliğe bakışın pekte sağlam bilgilere dayanmıyor, kaynakların yetersiz, belirsiz ve güvensiz. Yanıtını bekleyen çelişkilerle dolu, ara-sıra zihnin kurcalayan ama içinden çıkamam diye pek derine dalmadığın sorular girdabındasın.

Bu girdabın Alevi geçlerini götürdüğü yerde ya, dini gericilik olarak görüp ateist olcak yada öğretisiz rehbersiz, sadece adı Alevi olan bir Alevi genci olacaksın ve kendine göre bir inanç belirleyip sentez bir yaşam süreceksin.

Eğer ateistliği seçersen nerde bir alevi deyişi duysan için titrer, nerde bir İmam Ali adi geçse kalbin coşar ve nerde bir Kerbela sözü olsa için burkulur… Bir ateist için hiçte anlamlı olmayan duygulardır bunlar. Çünkü insan ateistliği seçtiğini sansa da, fıtratı bunu asla kabul etmez.  Bu işaretler gittiğin yolun hiçte sana göre olmadığın göstergesidir.

Muhakkak ki aklına çok güveniyorsun hatta  her şeyi çözdüğünü de düşündüğün oluyor. İnsanın aklını her şeyden üstün olduğunu düşünüyorsun ve insanın her şeyi aklıyla oluşturduğunu sanıyorsun.  Hâlbuki ellerinin arasına kafanı alsan ve sorgulasan; sınırları ellerimin arasında kalan bir beyinin kapasitesinin de bir sınırı olacağını anlayabilirsin. Aklımızla birçok şeyi anlayabilir ve kavrayabiliriz ama her şeyi değil.  Bilmediğin şeyler ve o çok güvendiğin aklının cevap veremediği sorular bunun için en büyük delilindir.

Kalbinin duvarlarını yık. Mühürlerini sök.  O yaşadığını sandığın ve eğer böyle devam edersen asla tat almayacağın hayattan vazgeç…

Her şeye Kadir ve tek Hakim olan Yüce Allah’ı kabul et, O’nun mutlak adaletine güven ve O’nun emirlerine boyun eğ. Onun bağışlaması çok büyüktür. Ancak inanmayanlar O’nun bağışlamasından ümit keserler…

Zihnin aç olduğu aydınlık ve kalbinin muhtaç olduğu sıcaklık ve sevgi sadece HAK yoluna girdiğinde senin olacaktır. Bu tatsız ve tuzsuz hayat o zaman anlamlı olacaktır.

Veya;

Benim annemden, babamdan, dedemden duyduklarım kadarıyla bir Alevi olmak bana yeter diyip, zayıf bir Alevi genci olmayı seçeceksin.  Fakat gel gör ki bu durumdan hayatın boyunca rahatsız olacaksın. Aleviliği sorgulayanlara, eleştirenlere çoğu zaman yetersiz bilginden dolayı cevap veremeyeceksin. Bu sana çok ağır gelecek.  Birkaç kalıplaşmış bilgiyle kendini savunmak, senide tatmin etmeyecek.  Yarın bir ailen olduğunda çocuklarına da dini anlatamayacağından kaygı duyacaksın.

Annen, baban, deden birçok imkânsızlık içinde inancımızı bugüne kadar taşıdılar. Allah onlardan razı olsun. Onların senin gibi internetten sayısız kaynağa erişmek gibi bir şansları olmadı. Sadece kulaktan kulağa sohbetlerde, yılda bir veya iki kez yapılan Cem’lerde öğrenebildikleri kadarıyla Aleviliği öğrenmeye ve yaşatmaya çalıştılar. Fakat bizim çağımız farklı, koşullar değişti. Aleviler daha fazla dinlerini bu şekilde ayakta tutamazlar.

Artık Aleviliğe ait birçok kaynak var ve bunlara erişmek kolay.  Belki Alevilikle ilgili çok farklı kaynakların olması ve farklı seslerin çıkması kafanı karıştırabilir. Bu da normaldir çünkü yıllarca Alevilik zor koşullar altında olduğundan dolayı birliğini sağlayamamıştır. Bu durumda kendine rehber edineceğin kaynak en bilgili, delillerle ve bilimsel şekilde olayları açıklayan kaynaklar olmalıdır.

Kardeşlerim; Biz Aleviliğe sahip çıkmazsak kim bu görevi üstlenecek sizce?  Sorumluluğumuz büyük. Bu sorumluluk inancımız araştırmak ile başlayıp, öğrenmek ve uygulamak ile devam ediyor.

Siteyi tekrar ziyaret edeceğinizden eminim. Çünkü zihniniz ve kalbiniz sizi buna yönlendirecek.

Hak Teala’nın merhameti ve rahmeti sonsuzudur ve hepimizin üzerine olsun.