Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    HZ. ALİ'NİN a.s DİLİNDEN RAMAZAN AYININ FAZİLETLERİYLE İLGİLİ HZ. MUHAMMED'İN s.a.a HUTBESİ

Yazarı : Özgür ARAPOĞLU | Tarih:21.06.2015 12:07:37

İmam Rıza (aleyhi-s Selam) o da babalarından onlarda Hz. ...Emir-el Müminin Ali’den şöyle rivayet etmişlerdir: Resul-i Ekrem (şaban ayının sonlarında) bir gün bize bir hutbe okuyarak şöyle buyurdu:

‘‘ Ey insanlar! Allah’ın ayı (ramazan) rahmet, bereket ve mağfiretle sizlere yöneldi. Öyle bir ay ki, Allah katında ayların en hayırlısıdır. Günleri en faziletli günler, geceleri en faziletli geceler ve saatleri de en faziletli saatlerdir. O öyle bir aydır ki onda Allah’ın ziyafetine davet edildiniz ve Allah’ın keramet ehlinden karar kılındınız.
- Nefesleriniz bu ayda tesbih, uykunuz bu ayda ibadettir, amelleriniz bu ayda makbul ve dualarınız bu ayda kabul olur. Öyleyse rabbiniz olan Allah’tan doğru niyetler ve temiz kalplerle dileyin de sizlere bu ayda oruç tutma ve kitabını (Kur’anı) okuma başarısını versin. Doğrusu şaki ve bedbaht bu yüce ayda Allah’ın bağışlamasından mahrum olan kimsedir.
- Bu ayda açlığınız ve susuzluğunuzla kıyamet gününün açlığını ve susuzluğunu hatırlayın.
Fakirlerinize, yoksullarınıza sadaka verin büyüklerinize saygılı olun ve küçüklerinizi de merhametli ve ( şefkatli) davranın. Akrabalarınızı ziyaret edin. Dilinizi kötü sözlerden koruyun, gözlerinizi bakılması haram olan şeylere, kulaklarınızı duyulması haram olan şeylere kapatın ve yetimlere merhamet edin.
- Allah’a günahlarınızdan tövbe edin ve namaz vakitlerinde elleriniz dua etmek için kaldırın. Çünkü bu vakitler Allah’ın kullarına rahmet gözüyle baktığı, münacat ettikleri zaman icabet ettiği, onu çağırdıkları zaman lebbeyk (evet ) dediği ve dua ettikleri zaman kabul ettiği en faziletli saatlerdir.
Ey insanlar! nefisleriniz amellerinizin esiridir, öyleyse istiğfar ederek (bağışlanma dileyerek) onları serbest bırakın. Sırtlarınız günahlarınızın yükünden ağırlaşmıştır, öyleyse uzun secdelerle onları hafifletin. Biliniz ki zikri yüce olan Allah namaz kılıp secde edenlere azap etmeyeceğine ve alemlerin rabbinin huzurunda toplandıkları gün onları korkutmayacağına dair izzetine ant içmiştir.
Ey insanlar! Kim bu ayda oruçlu birisine iftar verirse bunun karşılığında Allah katında bir köle azat etme sevabı alır ve geçmiş bütün günahları bağışlanır. (Peygambere) Ey Rasulullah! Hepimizin iftar vermeye gücü yoktur denildi. Peygamber: Bir hurma tanesiyle bile olsa Allah’ın ateşinden sakının. Bir yudum suyla bile olsa Allah’ın ateşinden sakının.
Ey insanlar! Kim bu ayda güzel ahlaklı olursa bu onun ayakların titrediği günde sırattan geçiş izni olur. Kim bu ayda elinin altındakilere ( hizmetçi, işçi, eş, çocuk vs.) kolaylık sağlarsa Allah da (kıyamet günü onun) hesabında kolaylık sağlar. Kim bu ayda – başkalarına karşı yapabileceği- şer ve kötülüklerin önünü alırsa, Allah da onu mülakat edeceği günde ona karşı azabının önünü alır. Kim bu ayda bir yetime ikramda bulunursa Allah’ta mülakat ettiği gün ona ikramda bulunur. Bu ayda akraba ziyaretinde bulunan kimseyi Allah mülakat ettiği gün rahmetine kavuşturur. Akrabalarıyla ilişkisini kesen kimseyi de kıyamet günü mülakat ettiğinde kendi rahmetinden mahrum kılar.

Kim bu ayda müstehap bir namaz kılarsa bu onun ateşten kurtuluş beratıdır. Kim bu ayda farz bir ameli yerine getirirse ona diğer aylarda yapılan yetmiş farzın sevabı verilir. Kim bu ayda bana çok salavat gönderirse (amel) terazilerinin hafif olacağı günde Allah’ onun (amel) terazisini ağırlaştırır. Bu ayda Kuran’dan bir ayet okuyan ise diğer aylarda Kuran hatim etmenin sevabını alır.
Ey insanlar! Bu ayda cennet kapıları açıktır, öyleyse rabbinizden dileyin de onları sizin yüzünüze kapatmasın. Cehennem kapıları bu ayda kapalıdır, öyleyse rabbinizden dileyin de onları yüzünüze açmasın. Şeytanlarda bu ayda zincire vurulmuştur öyleyse rabbinizden dileyin de onları sizlere musallat etmesin.’’

Kaynak: Erbain-i Şeyh BahaiETİKETLER