Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    ‘İslam İttifakı, Sünni – Şii gerilimini tırmandıracak’

Yazarı : Fehim Taştekin | Tarih:17.12.2015 17:45:25

Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA'nın haberine göre:- Araştırmacı – yazar Fehim Taştekin, İslam İttifakı’nın teröre karşı bir birliktelik olmanın ötesinde, İran’ı hedef alan bir yönü olduğunu kaydetti. Sünni bloku oluşturulmaya çalışıldığını belirten Taştekin, ittifakın Sünni - Şii dünyası arasındaki gerilimleri tırmandırabileceğine dikkat çekti.

Suriye — Yıkıl Git, Diren Kal kitabının yazarı Fehim Taştekin, terör örgütlerine karşı operasyonlar yapacağı belirtilen, Suudi Arabistan öncülüğünde 34 ülkenin katılımıyla oluşturulan İslam İttifakı’nın başarıya ulaşma ihtimalinin bulunmadığını söyledi. ‘Terör örgütlerini’ hedef alacağı açıklanan ittifaktaki bazı ülkelerin bu konuda anlaşmazlıklar yaşadığını anımsatan Taştekin, Suudi Arabistan’ın ateistleri bile terörist olarak gördüğüne dikkat çekti.

​‘İTTİFAKTAKİ BAZI ÜLKELERİN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE BAĞLANTISI VAR’

Fehim Taştekin, ittifakı oluşturan bazı ülkelerin terör örgütleriyle bağlantıları olduğunu da belirterek “Özellikle Suudi Arabistan’ın, Kaide’nin doğuşundan başlayan cihatçı Selefi grupları besleyen bir geçmişi var. Bugün bunun bittiğine dair bir emare yok. Eğer Suudi Arabistan yeni bir sayfa açıp da, bundan sonra bu terör örgütleriyle mücadele edileceğini duyuruyorsa bu kayda değerdir. Ama bunu böyle olmadığını düşünmemiz için epeyce neden var. Irak’ta Sünnileri öne çıkarmak için bir Şii düşmanlığı körüklendiğinde, bunun sonucunda Irak El Kaide’si, arkasından da IŞİD palazlanmış oldu. Suriye’de baktığımız zaman yine IŞİD, Nusra ve buna benzer çok sayıda cihadist Selefi örgüt, Suudi Arabistan ve Katar’ın finansmanlığında palazlandı. Türkiye’nin de burada çok hayati rolü olduğunu biliyoruz. Suriye’de hâlihazırda siyasi çözüm sürecine de dâhil edilmek istenen ya da Suudi Arabistan’ın dâhil etmeye çalıştığı örgütlere baktığımız zaman, orada da ciddi bir problem var. Haliyle buradaki birlikteliğin, teröre karşı ortak cephe olmanın ötesinde, birazcık da İran’ı hedef alan, İran’ı bloke etmeye çalışan bir yönü olduğunu düşünüyorum. Mesele, IŞİD’le gerçek anlamda mücadelenin ötesinde, Suudi Arabistan’ın bir süreden beri yapmaya çalıştığı bir Sünni blok oluşturma çabasıdır” dedi.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİ KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK VAR’

İttifakı oluşturan gruplardan bazılarının, Suriye’deki gruplardan hangilerinin terörist hangilerinin ‘ılımlı’ olduğu konusunda anlaşamazken operasyon yapılacak ‘terör örgütü’ hedeflerini nasıl belirleyecekleri sorusuna Taştekin, “Suudi Arabistan’ın kafasında özellikle Şiiler, Şii örgütler terör örgütü. Vahhabi ideolojisinden beslenen ve terör icra eden tonlarca örgüt var. Onlar Suudi Arabistan için terör örgütü değil. Türkiye’nin kafasındaki terör örgütleri PKK, YPG, PYD vesaire. Bahreyn’in kafasında Şiiler var, orada Şii göstericiler var. Suudi Arabistan’ın kendi terör örgütü listesi son derece tuhaf. Ateistleri bile terörist olarak nitelendiren bir anlayış var ya da yönetime itiraz eden, yönetime karşı uluslararası ya da yerel herhangi bir örgütle bağlantı kuran herkes, Suudi Arabistan için teröristtir. Mısır için terörist olan İhvan’dır. İhvan Türkiye’nin müttefiki ve dostudur” yanıtını verdi.

‘SÜNNİ – Şİİ GERİLİMİNİ TIRMANDIRIR’

İslam İttifakı’nın sorun ve düşmanlık üretebilecek potansiyele sahip olduğunu ve mezhepler arasındaki gerilimleri alevlendirebileceğini dile getiren Taştekin, “Yıllardır Körfez İşbirliği Konseyi askeri anlamda kendini göstermek için Yarımada Kalkanı icat etti, bir Arap NATO’su gibi ama kapasitesini görüyoruz. O kapasite ancak Bahreyn’de İnci Meydanı’nda anıtı yıkmaktan, oradaki göstericileri püskürtmekten başka bir kapasite gösterebilmiş değil. O yüzden ben bu tür koalisyonları çok ciddi sonuçlar getirecek ittifaklar olarak görmüyorum. Ayrıca sadece sorun çıkaracak, sadece Sünni – Şii dünyası arasındaki gerilimleri tırmandıracak, yeni düşmanlık retorikleri üretecek bir girişim olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

IRAK, İRAN, UMMAN NEDEN YOK?

Irak, İran, Suriye, Umman ve Cezayir’in, İslam İttifakı’nda yer almamalarını değerlendiren Taştekin İran, Irak ve Suriye’nin zaten hedef alınan ülkeler olduğunu ve ‘düşman’ kategorisinde görüldüklerini belirtti. Suudi Arabistan’ın, İran karşıtlığı üzerine bir dış politika yürüttüğünü ifade eden Taştekin, Irak’ın da Suriye gibi yine bu eksende değerlendirildiğini kaydetti.
Taştekin, Umman’ın ise tarafsız, arabulucu ülke pozisyonunu kendisine yakıştırdığı için, Şii – Sünni kavgasında yer almak istemediğini söyledi.

‘MEZHEP AÇIKLAMASI TAMAMEN YALAN’

İttifakın “Mezhepsel farklılık gözetilmeyecek” açıklamasını ‘tamamen yalan’ sözleriyle değerlendiren Taştekin, İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerin ittifakta yer almamasının ne anlama geldiğinin net olduğunu söyledi. Irak ve İran’ın da yer aldığı bir blokun mezhep ayrımlarını minimize edeceğini anımsatan Taştekin, Suudi yetkililerin bütün demeçlerinin ve ülkenin bütün dış politika sicilinin kesin bir Şii karşıtlığı üzeri kurulu olduğunu, Yemen’de son derece mezhepçi bir savaş yürütüldüğünü belirtti.

İslam İttifakı’nın Suriye ve Irak’a nasıl bir etkide bulunacağı sorusunu yanıtlayan Taştekin, Türkiye’nin Irak konusunda bir ajandası olduğunu ifade ederek, Sünnileri öne çıkarmak isteyen bir takım girişimler bulunduğunu söyledi. Bu tür müdahalelerin savaşları daha keskin ve içinden çıkılmaz hale getirdiğini ifade eden Taştekin, bölgede bölünmelerin derinleştirildiğine dikkat çekti.

Fehim Taştekin